SympaTex® je chráněná značka membrány, která se používá především k výrobě nepromokavých oděvů a svršků bot.

Na rozdíl od konkurenční porézní membrány Gore-Tex je Sympatex neporézní fólie z kopolymeru sestávajícího ze 70 % polyesteru (hydrofobní část) a 30 % hydrofilního polyethylenu. Folie má tloušťku asi 5 µm a dá se roztahovat až na trojnásobek plochy (porézní membrána na dvojnásobek).Nepromokavost je definována s 25 m vodního sloupce, propustnost vodních par a prodyšnost (z vnitřní na vnější stranu fólie) se označuje jako „dobrá až velmi dobrá“ a neprostupnost větru jako „stoprocentní“.

Propustnost lidského potu je zaručena jen do určité maximální teploty okolního ovzduší (asi 15°C). Všechny pozitivní vlastnosti se dají zachovat i při dlouhodobém použití, protože se v membráně nemohou ucpat žádné póry.
Použití Sympatexu na textilní a obuvnické výrobky je velmi podobné jako u goretexových membrán:

– membrána se laminuje na podšívku, se kterou se sešívá vnější tkanina (lehké módní textilie)
– membrána se laminuje na svrchní textilii a podšívka se jen přišívá (sportovní oděvy, bundy)
– membrána je slaminována s vnějškem a podšívkou jako jeden celek (ochranné a náročné sportovní oděvy)
– membrána se laminuje na vlákenné rouno nebo pleteninu, které jsou volně uloženy mezi vnějškem a podšívkou (modní a ležérní oděvy)
– membrány na svršky bot se zpracovávají podobně jako u oděvních textilií, jako podšívka se vždy používá osnovní pletenina

Membrány s označením Sympatex smí zpracovávat jen výrobci s patřičnou licencí od původce patentu Sympatex Technologies GmbH.

Sympatex jako evropský protějšek k americkému Gore-texu přišel na trh v roce 1986. V posledních letech se objevily alternativní výrobky, které propagují některé své dílčí přednosti.

 

Odkaz: http://www.sympatex.com